Nahrávám...
Zpět

XI. MISTROVSTVÍ REPUBLIKY KLEMPÍŘŮ V BRNĚ

Od 26. do 28. dubna se v Brně se konal 11. ročník celostátní soutěže odborných dovedností oborů klempíř, pokrývač a tesař. Vyhlašovatelem soutěže, která se koná tradičně v rámci mezinárodního stavebního veletrhu v Brně, je Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Soutěž klempířů a mnoha dalších oborů je zařazena do přehlídky České ručičky. Vždy jen jediný, ten nejlepší žák v oboru, vybraný porotou odborníků, získá prestižní ocenění - zlatou plaketu Českých ručiček. Střední škola služeb a řemesel Stochov postoupila do Brna jako vítěz národního kola. V boji o mistrovský titul ji reprezentovali žáci třetího ročníku Lukáš Kopic a loňský držitel Českých ručiček Jaroslav Borský.  Jen zcela mimořádně se podaří získat prestižní ocenění opakovaně. Všichni s napětím čekali, jak se Stochovákům povede.

Soutěžní úkol pro praktickou část spočíval v pokládce plechové krytiny na dvojitou drážku s úžlabím, oplechování prostupu – komína a jeho olištování, montáž podokapního žlabu, montáž navazujících fasádních prvků a konečné zapravení okrajů střechy. Nejen klempíři, ale i soupeři z Hradce Králové, Valašského Meziříčí, Vyškova, Brna a Plzně si vedli dobře, přesto se žádné družstvo nevyvarovalo drobnějších či výraznějších chyb. Stejně tak tomu bylo i v nevyzpytatelném testu teoretických znalostí, který je nedílnou součástí soutěže. Po ukončení prací následovalo hodnocení odborné poroty a netrpělivé čekání na závěrečné vyhlášení výsledků, které se uskutečnilo v pátek 28. 4. 2017 v areálu pořádající školy v SOU Brno - Bosonohy.

A jak to všechno dopadlo? Po mnoha letech úspěšných účastí na celostátní soutěži v Brně přišel úspěch nejvyšší. Kvalitní příprava a práce učitelů, zejména učitele odborného výcviku a zodpovědná snaha soutěžících žáků přinesly kýžené ovoce - premiérový mistrovský titul zamířil do Stochova. Lukáš Kopic a Jaroslav Borský všechny úkoly zvládli na výbornou a získali první místo. To ale nebyl poslední úspěch Stochovských.

V anketě České ručičky jsme měli jedno želízko v ohni – loňského vítěze a držitele zlaté plakety Jaroslava Borského. Také Jaroslavovi se podařil ojedinělý a historický úspěch – loňské vítězství v anketě České ručičky obhájil. Při závěrečném ceremoniálu obdržel nominaci k převzetí plakety Českých ručiček 2017 z rukou ministryně školství a může si tak 21. června opět vychutnat atmosféru slavnostního galavečera.

Připojujeme několik fotografií, video ze soutěže a výsledkovou listinu.